Elust ja surmast.

12. november 2011 - mesilind.luule

Siin avaldan noppeid Sogual Rinpoche TIIBETI RAAMATUST " Elust ja surmast"

 

Raamatu eessõnas kirjutab Tema Pühadus dalai-laama(tsiteerin): käesolevas igati ajakohases raamatus keskendub S.R. küsimusele,  kuidas mõista elu tõelist tähendust, kuidas leppida surmaga ning aidata surijaid ja surnuid.

Surm on elu loomulik osa, mis varem või hiljem seisab ees meil kõigil.

Teades, et surmast pole pääsu, ei ole mõtet seda karta. Ma ei näe surmas kõige lõppu, vaid suhtun sellesse kui kulunud riiete väljavahetamisse. Ometi on surm ettearvamatu: me ei tea, millal või kuidas see tuleb. Seega on igati arukas võtta juba varakult tarvitusele teatavad ettevaatusabinõud.

Loomulikult tahaks enamik meist surra rahulikult, aga samas on ka selge, et seda ei saa loota, kui meie elu on täis vägivalda, kui meie meeles keerleb viha, kiindumus või hirm. Kui soovime rahulikult surra, tuleb hoolitseda selle eest, et meeles ja eluviisis valitseks RAHU.

Omaenda surmaks ettevalmistamisest vähem tähtis ei ole ka aidata teistel hästi surra. Surijad ei suuda ennast ise aidata, sellepärast on meie kohus nende piina ja hirmu leevendada ning aidata neil võimalikult rahulikult surra.

See raamat annab näpunäiteid kuidas sellest aru saada ning kuidas iseennast ja teisi selleks rahulikult ja tulemusrikkalt ette valmistada.(2.juuni 1992)

 

Raamatu autori eessõnast loen: ma palvetan, et see raamat annaks maailmale edasi killukese tema suurest tarkusest ja kaastundest ning et selle kaudu saaksite teiegi osa tema tarkusest ja leiaksite temaga elava sideme.

Kas pole iseäranis murettekitav see, et inimestele ei õpetata mis on surm või kuidas surra? Või et neile ei anta mingit lootust ses suhtes, mis toimub pärast surma ja mis tegelikult teispoolsuses sünnib? Kas saab olla miski veel iroonilisem kui see, et noored on nii kõrgesti haritud igas muus valdkonnas peale selle, milles peitub ELU MÕTE  ja vahest koguni meie ELLUJÄÄMISE VÕTI?

Tiibeti vanasõna ütleb:

homne päev või järgmine elu - ei või teada, kumb jõuab enne kätte.

......

Võibolla teavad elu hinda üksnes need, kes mõistavad elu haprust.

......

Õnneliku tasakaalu võti tänapäeva elus peitub LIHTSUSES.

......

Tegelikult on kaduvus nagu mõned inimesed: esialgu probleemsed ja häirivad, ent lähemal tuvumisel palju sõbralikumad ja vähem kõhedusttekitavad kui oleksime osanud arvata.

.....

  

 

Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: